Dla zdrowia i nie tylko. Kilka zalet jazdy na rowerze

Rower to samo zdrowie, a nie ma nic przyjemniejszego niż rowerowy wypad letnim wieczorem. Nie każdy jest zwolennikiem siłowni i uprawiania sportów w zamkniętym pomieszczeniu. Jest to zrozumiałe, każda osoba ma inne preferencje. Nie musisz zmuszać się do wysiłku, którego nie lubisz, jeśli masz szansę na połączenie sportu i relaksu jednocześnie. Taką możliwość daje właśnie rower. Poznaj inne zalety jazdy na jednośladzie.

Zalety jazdy na rowerze

Przedstawiamy Ci kilka korzyści płynących przejażdżek rowerowych.

  1. Oszczędność pieniędzy – zaczynamy od najbardziej przyziemnej zalety, ale jakże istotnej w życiu. Zamiana samochodu na rower to ekonomiczne rozwiązanie. Koszty związane z paliwem, naprawami i przeglądami często są przytłaczające, a pieniądze ubywają w zastraszającym tempie. Nie musisz rezygnować z auta – po prostu postaraj się jak najwięcej jeździć na rowerze, a Twój portfel stanie się grubszy.
  2. Dbanie o środowisko – rower to ekologia sama w sobie. Nie zatruwasz powietrza spalinami, chronisz środowisko naturalne, nie zużywasz infrastruktury drogowej, a co za tym idzie, nie nakręcasz przemysłu, który produkuje więcej i więcej…
  3. Same korzyści zdrowotne – poruszając się rowerem, pozbywasz się zbędnych kilogramów (godzina na rowerze to nawet 400-500 kcal mniej), wspomagasz przemianę materii, która bezpośrednio wiąże się z odchudzaniem, i wzmacniasz mięśnie. Jazda na rowerze poprawia wydolność, pracę serca i zmniejsza poziom złego cholesterolu. Warto też wspomnieć, że rowerowe przejażdżki wzmacniają kręgosłup i mniej obciążają stawy kolanowe niż bieganie.
  4. Zdrowie psychiczne w równowadze – przejażdżki rowerowe wyciszają i pozwalają się zrelaksować. Nieważne, jakim rowerem się wybierasz – czy jest to rower górski, czy potocznie zwany damką – pobudzenie krążenia przyśpiesza produkcję endorfin, co od razu wpływa na poprawę nastroju.
  5. Obcowanie z naturą – może nie dla każdego jest to duża korzyść, ale większość osób docenia uroki otoczenia i ciekawe miejsca. Rowerem możesz wybrać się praktycznie wszędzie, a nawet zwiedzać różne zabytki i wyjątkowe zakamarki Polski.
  6. Chronisz życie – wypadków z udziałem rowerzystów jest znacznie mniej niż samochodowych, chociażby ze względu na ograniczoną prędkość rozwijaną przez pojazd.

Jazda na rowerze wiąże się z mnóstwem korzyści, dlatego warto poświęcić przynajmniej pół godziny 3 razy w tygodniu na małą przejażdżkę.