Rowery dla amatorów i wyczynowców. Czym się różnią?

Traktujesz jazdę rowerem jako czystą przyjemność w wolnym czasie? A może należysz do tej grupy osób, którzy uprawiają kolarstwo wyczynowe? W każdym z tych przypadków dobry i wygodny rower to podstawa. Ważne są również takie dodatki jak odzież, akcesoria oraz części rowerowe. Sprawdź, jaki sprzęt jest dedykowany dla amatorów tego sportu i czym różni się od profesjonalnych rowerów.

Akcesoria rowerowe niezbędne dla amatorów

Osoby, które dopiero planują kupić rower muszą sobie odpowiedzieć na podstawowe pytanie – gdzie będą nim jeździć. Taki jednoślad może stanowić główny środek transportu do pracy lub szkoły, do których prowadzi prosta i płaska droga. W tym przypadku warto postawić na rower szosowy dla amatorów, który posiada duże koła z cienkimi oponami oraz szeroką kierownicę pozwalającą na utrzymanie wyprostowanej sylwetki. Podczas jazdy po lesie lub innych nierównych nawierzchniach sprawdzi się model z amortyzacją. Osoby początkujące powinny również pamiętać o takich akcesoriach jak:

  • Lampki rowerowe
  • Dzwonek
  • Pompka dostosowana do rodzaju wentylu
  • Kask
  • Koszyk
  • Bidon
  • Wygodne siodełko.

Kolarstwo wyczynowe – jaki rower wybrać?

Inaczej wygląda wybór roweru do jazdy wyczynowej lub górskiej. Sport ten obejmuje takie dyscypliny jak enduro, street czy maratony rowerowe. Pasjonaci takiego kolarstwa muszą pokonać bardziej skomplikowane i dłuższe trasy, dlatego ich jednoślady powinny być dostosowane do trudniejszych warunków. W góry odpowiednim modelem są rowery górskie, które sprawdzą się nawet na śliskich i nieutwardzonych drogach. Dobrym rozwiązaniem na tego typu wyprawy są również lekkie rowery trekkingowe, które posiadają dodatkowe wyposażenie, takie jak błotnik, bagażnik czy stopka.